Bardzo tania kasa fiskalna – czy warto ją kupować?

Posted by on Mar 13, 2015 in Kasy fiskalne | 0 comments

Bardzo tania kasa fiskalna – czy warto ją kupować?

Zakup kasy fiskalnej to sprawa, do której zwykle nie podchodzimy z entuzjazmem. Dodatkowy wydatek dla firmy, brak rozeznania w kwestiach technicznych czy doświadczenia w użytkowaniu urządzeń rejestrujących – czynniki te wpływają na wybór najtańszej kasy dla firmy. Czy warto kierować się tylko ceną. Czy bardzo tania kasa fiskalna sprawdzi się podczas ewidencji?  

Jak wybrać kasę fiskalną?

Podatnik, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z kasami fiskalnymi, a który wybrał się do serwisu kas – staje przed niemałym wyzwaniem. Mnóstwo rozmaitych urządzeń na półkach: kasy fiskalne Posnet, kasy fiskalne Elzab, drukarki Innova, urządzenia Novitus – żeby wymienić nazwy tylko najbardziej znanych polskich producentów. Poza kwestią marki, istnieje też kwestia rodzaju urządzenia i jego parametrów. Co będzie lepsze – kasa fiskalna czy drukarka fiskalna? Kasa stacjonarna czy przenośna kasa fiskalna?

Trzeba otwarcie przyznać, że przy zakupie urządzenia rejestrującego podatników wyjątkowo interesuje coś innego – co takiego? To ile kosztuje kasa fiskalna. Czy przy wyborze kasy warto kierować się tym kryterium w pierwszej kolejności?

Tania kasa fiskalna – ile kosztuje?

Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają rozwiązań w dobrej cenie. Poza tym, powiedzmy sobie szczerze: niewielu podatników cieszy się na myśl o konieczności wprowadzenia kasy fiskalnej. Obowiązek ten postrzegany jest jako uciążliwość i dodatkowy wydatek. Dlatego niektórzy wychodzą po prostu z założenia, że skoro muszą mieć kasę fiskalną, to niech to będzie najtańsza kasa fiskalna, jak tylko się da. Ceny bardzo tanich kas fiskalnych zaczynają się od 300-400 zł.

Oczywiście jeżeli przedsiębiorca chce kupić takie urządzenie, nikt mu tego nie zabroni. Ale niestety – w przypadku kas fiskalnych z niską ceną idzie w parze niska jakość. Dlatego dobrze się zastanów, zanim zdecydujesz się na bardzo tanie kasy fiskalne – najtańsze sprzęty naprawdę mogą uprzykrzyć i tak przykry dla wielu obowiązek stosowania kas fiskalnej w firmie.

Bardzo tania kasy fiskalna – dlaczego nie warto się na nią decydować?

Pomyśl przez chwilę o tym, jakie obowiązki mają użytkownicy urządzeń fiskalnych. Zapewniamy Cię, że kasa fiskalna w firmie, to coś więcej niż tylko drukowanie paragonów dla klientów. To mnóstwo różnych czynności, także o charakterze podatkowym. Ich poprawne wykonywanie, może być sprawdzone podczas kontroli skarbowej. Jeśli je zaniedbasz, czekają Cię kary finansowe.

Jakie obowiązki i jakie czynności mamy na myśli? Już na samym początku kasa fiskalna musi być odpowiednio skonfigurowana, zainstalowana i zafiskalizowana. Należy wprowadzić poprawne nazwy towarów i usług, w odpowiedniej ilości. Ich forma nie może być przypadkowa. To jakie nazwy zaprogramujesz musi być zgodne z przepisami, podobnie jak późniejszy przebieg rejestrowania sprzedaż. Stosowanie kasy fiskalnej w firmie ma też związek z takimi sprawami, jak: wymiana papierowej rolki paragonu, generowanie raportów dobowych i miesięcznych oraz różnych wydruków niefiskalnych, archiwizowanie danych przez 5 lat, obowiązkowe przeglądy techniczne, prowadzenie książki serwisowej czy wspomniane kontrole skarbowe. Nie wszystkie te czynności będziesz wykonywał osobiście – część powinien zrobić wykwalifikowany pracownik serwisu kas fiskalnych, ale wielu codziennych obowiązków musisz pilnować sam.

To jaką kasę fiskalną wybierzesz dla swojej firmy, będzie miało wpływ na Twój późniejszy komfort. Dobra kasa fiskalna ułatwi Ci wywiązywanie się z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotów i podatku należnego, które nałożył na Ciebie ustawodawca.

Dobra kasa fiskalna to inwestycja na lata

Dobra kasa fiskalna oszczędzi Twój czas – każdego dnia będziesz doceniał jej intuicyjnie menu czy system szybkiej wymiany papieru. Oszczędzi też przestrzeń w twoim biurze, sklepie czy gabinecie. Nie zajmą dużo miejsca – ani kasa fiskalna, ani kopie paragonów, które musisz przechowywać przez 5 lat. Wysokiej jakości urządzenie rejestrujące pomoże Ci nawet zaplanować i realizować dobrą strategię marketingową, podwyższyć jakość obsługi klienta, a nawet będzie miało wpływ na zyski ze sprzedaży usług czy towarów. Wytrzyma też lata użytkowania i zapewni ewidencjonowanie sprzedaży zgodnie z aktualnymi przepisami.

Nie zagwarantują Ci tego bardzo tanie kasy fiskalne. Mają one często słabe parametry techniczne, mało intuicyjną obsługę, skromną bazę towarów i usług czy niewydajną baterię wewnętrzną. Kiepsko się też się prezentują – co dla niektórych branż może mieć duże znaczenie, podobnie jak solidna obudowa odporna na upadki czy uderzenia. Skomplikowana i nieprzyjazna obsługa takiego urządzenia fiskalnego zabierze Twój cenny czas, a zmieniające się przepisy zmuszą Ciebie do zakupu nowocześniejszego modelu z odpowiednimi funkcjami.

Dobra kasa fiskalna wcale nie musi być droga

Zdecyduj się od razu na porządną kasę fiskalną, zamiast po kilku miesiącach wymieniać słabe urządzenie, na takie, które będzie spełniać Twoje oczekiwania. Dobra kasa fiskalna wcale nie musi być droga! Początkujący użytkownicy mają prawo do ulgi na zakup kasy w wysokości nawet 700zł! Po uwzględnieniu zwrotu, może się okazać, że porządne urządzenie fiskalne będzie Ciebie kosztować niewiele więcej niż bardzo tania kasa bez ulgi.

Ile kosztuje kasa fiskalna wysokiej jakości?

Ceny takich urządzeń zaczynają się poniżej 1000zł. Kasy fiskalne Posnet, Elzab czy Innova, a więc dobre sprzęty znanych producentów, kosztują właśnie w tych granicach. Posnet Mobile EU,  przenośna kasa fiskalna Posnet Mobile HS EJ, czy Posnet Bingo HS EU – za tę ostatnią, klasyczną stacjonarną kasę zapłacimy nawet poniżej tysiąca. Trochę więcej będzie nas kosztować mobilna kasa fiskalna Elzab K10, bo w granicach 1400zł – czemu trudno się dziwić, bo to jedno z nowocześniejszych urządzeń, jedyne, które posiada dotykowy ekran, taki jak w smartfonie czy tablecie.

Cena kasy fiskalnej to oczywiście nie wszystko.

Kiedy wybierzemy się do dobrego salonu kas, serwisant pokaże nam najpewniej kilka urządzeń w podobnych cenach. Jak wybrać te jedną jedyną kasę fiskalną, odpowiednią dla swojej firmy? Ekonomiczną, wytrzymałą, dopasowaną do naszych potrzeb?

Weź pod uwagę 6 spraw. Jakich? Przeczytasz o nich w artykule Jak wybrać kasę fiskalną – 6 wskazówek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *