Jak wybrać kasę fiskalną – 6 wskazówek

Posted by on Mar 16, 2015 in Kasy fiskalne | 0 comments

Jak wybrać kasę fiskalną – 6 wskazówek

Jak wybrać kasę fiskalną dla firmy? Czym się kierować, by później nie żałować wydanych pieniędzy? Przygotowaliśmy listę 6 najważniejszych spraw, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie kasy lub drukarki fiskalnej.  

Obowiązek stosowania kasy fiskalnej, to obowiązek na lata. Jeżeli raz utraciliśmy prawo do zwolnienia z kas, ewidencję będziemy musieli prowadzić najpewniej przez cały czas prowadzenia działalności w danej branży. Dlatego urządzenie fiskalne to także urządzenie na lata. Jak wybrać kasę fiskalną, która przez długi czas, będzie ułatwiać nam wywiązywanie się z obowiązku ewidencji sprzedaży?

Kasa fiskalna szyta na miarę

To oczywiste, że każda branża ma swoje indywidualne potrzeby. Odpowiednio dobrana kasa fiskalna powinna być jednak dopasowana nie tylko do specyfiki danej branży, ale nawet konkretnego biznesu.  Kasa fiskalna dla sklepu powinna się różnić od kasy fiskalnej dla kosmetyczki czy warsztatu samochodowego. Drukarka fiskalna dla mechanika, zwłaszcza w dużym warsztacie, będzie lepszym wyborem, stacjonarne urządzenie fiskalne z możliwością podłączenia czytnika kodów kreskowych czy wagi sprawdzi się w sklepie spożywczym, a kosmetyczka będzie zadowolona z małej, eleganckiej mobilnej kasy fiskalnej. Każdy ze wspomnianych usługodawców potrzebuje czegoś innego. Chodzi o to, by mieć komfort podczas ewidencjonowania sprzedaży – komfort przez lata użytkowania kasy fiskalnej, o czym już wspomnieliśmy.

Nie tylko cena się liczy

To zrozumiałe, że przy wyborze kasy fiskalnej, wielu podatników w pierwszej kolejności interesuje się ceną. Ale nie warto kierować się tylko tym kryterium. Pisaliśmy o tym w artykule Bardzo tania kasa fiskalna – czy warto ją kupować?

Czytałeś artykuł Bardzo tania kasa fiskalna – czy warto ją kupować? Wiesz zatem, iż bardzo tanie kasy fiskalne to ryzykowna sprawa. Jednocześnie dobra kasa fiskalna, chociaż droższa, nie zrujnuje budżetu Twojej firmy!

Jak wybrać kasę fiskalną – lista ważnych spraw

Masz już obliczona kwotę na kasę fiskalną? Znalazłeś sprawdzony, autoryzowany serwis kas fiskalnych w swojej okolicy? Sprawa może wydawać prosta – pójdę i kupię nienajgorszą kasę fiskalną w jak najlepszej cenie. Jednak, gdy znajdziesz się w wybranym salonie kas, serwisant pokaże Ci kilka lub kilkanaście modeli różnych urządzeń rejestrujących w tej samej lub podobnej cenie. Dlatego, wcześniej dobrze przemyśl, jakie potrzeby ma Twoja firma, branża, Twój lokal.

Dowiedz się też czegoś o samych urządzeniach fiskalnych. Nie chodzi o jakieś specjalistyczne informacje techniczne czy wertowanie instrukcji obsługi przed zakupem. Takie informacje będzie  posiadać pracownik w dobrym serwisie kas fiskalnych. Chodzi jednak o to, abyśmy mieli pewną orientację w podstawowych pojęciach i parametrach, co pozwoli nam wybrać kasę fiskalną odpowiednią dla naszych indywidualnych potrzeb.

Co konkretnie warto wiedzieć? Zawiera ona 6 najważniejszych spraw, które warto brać pod uwagę przy zakupie kasy fiskalnej dla firmy.

Jak wybrać kasę fiskalną?

  1. Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna. Dowiedz się czym się różnią od siebie i ustal, które urządzenie sprawdzi się w Twojej firmie.
  2. Kopie paragonów fiskalnych – papierowe czy elektroniczne? Masz dwie opcje do wyboru. Która z nich jest praktyczniejsza?
  3. Jak wydajny jest akumulator wewnętrzny? To jak długo może pracować kasa fiskalna po odłączeniu od gniazdka, ma zasadnicze znaczenie dla wielu branż.
  4. Baza towarów i usług (baza towarowa PLU). Jak dużo pozycji możesz w niej zapisać? Jeśli sprzedajesz dużo rozmaitych towarów i usług lub często zmieniasz asortyment, koniecznie musisz to wiedzieć.
  5. Liczba znaków w nazwie towaru lub usługi na paragonie fiskalnym. Czy to naprawdę ważne? Tak, o ile chcesz prowadzić sprzedaż zgodnie z aktualnymi przepisami. Nie bez znaczenia jest to, jak sformułujesz nazwę widniejącą potem na paragonie, dlatego dowiedz się, ile znaków możesz wykorzystać w danej kasie fiskalnej.
  6. Waga i wielkość kasy fiskalnej. Sprzedajesz na targu, straganie ulicznym, plaży albo parkingu? Masz sklep, salon fryzjerski, a może podnajmujesz jedynie stanowisko kosmetyczne? Waga i wielkość kasy fiskalnej to dla Ciebie ważny parametr – musisz przecież dobrać kasę fiskalną do przestrzeni, którą dysponujesz.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *