Kasa fiskalna – zakup pierwsze kroki

Posted by on Gru 1, 2013 in Porady i przepisy | 0 comments

Kasa fiskalna – zakup pierwsze kroki

Jeżeli w Twojej firmie musisz mieć kasę fiskalną, a nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z urządzeniami do ewidencjo obrotów – taki zakup może stanowić pewnego rodzaju wyzwanie. Pocieszające jest, że nie jesteś sam. Każdego roku do szczęśliwego grona posiadaczy kas dołączają tysiące podatników, zobligowanych przepisami, by korzystać z urządzeń rejestrujących. Do udzielenia pomocy i porad początkującym operatorom są też zawsze gotowi pracownicy serwisów kas fiskalnych. Poza tym praca z kasą fiskalną nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Oto kilka praktycznych wskazówek na początek.

1.      Jakie mam potrzeby?

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie jaka kasa fiskalna będzie dla naszej działalności optymalna oraz ile takich urządzeń potrzebujemy. Często o wyborze kasy przesądza cena. Ze względu na koszt urządzeń fiskalnych, szukamy najtańszego rozwiązania. Jednak nie zawsze dobrym pomysłem jest zakup najtańszego produktu na rynku, brania pod uwagę kryterium ceny, bez rozważenia jego funkcji i parametrów. Jak wiele będziemy mieli pozycji sprzedażowych? Ilu klientów będących osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej lub rolnikami ryczałtowymi będziemy musieli dziennie obsłużyć? Gdzie i w jakich warunkach będziemy użytkować kasę fiskalną albo drukarkę fiskalną? Ustalenie tych zasadniczych kwestii powinno wskazać nam, jakie urządzenie fiskalne wybrać, żeby pasowało do naszych potrzeb i specyfiki prowadzonej działalności. Jeśli chodzi o ilość potrzebnych kas, to sprawa jest raczej prosta: zależy ona od ilości planowanych stanowisk kasjerskich. Warto zastanowić się, czy nie przydałaby się kasa fiskalna rezerwowa – na przykład na wypadek awarii zasilania. Najlepiej zdecydować się na nią od razu, gdyż zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT tylko wtedy będziemy mieli prawo do ulgi z urzędu skarbowego – kwota ulgi może wynieść nawet do 700 zł.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kasy fiskalnych dowiedź naszą stronę buchcom.pl/kasy-fiskalne znajdziesz tu również bardzo wartościowy i przede wszystkim darmowy poradnik fiskalny

2.      Dopełniamy formalności i testujemy

Krok drugi wiąże się z dopełnieniem formalności, o których mowa w § 13 aktualnego rozporządzenia w sprawie kas. Zgodnie z nim, należy złożyć w urzędzie skarbowym pisemne zawiadomienie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, jeszcze przed przed fiskalizacją urządzenia Zanim nasza kasa zostanie zafiskalizowana przez serwisanta z odpowiednimi uprawnieniami, pozostawmy ją w trybie testowym. Dzięki temu będziemy mogli uczyć się jej obsługi w sposób praktyczny i… bezpieczny – podczas takiego testowego użytkowania nie są zapisywane w pamięci fiskalnej żadne informacje, więc wykonywane operacje nie będą rozliczane przez księgowość i nie zapłacimy za nie podatku.

3.      Fiskalizujemy!

Trzeci krok to fiskalizacja kasy rejestrującej w określonym wcześniej terminie. Proces fiskalizacji jest jednorazowy i nieodwracalny, dokonać go może jedynie uprawniony serwisant. Fiskalizacja inicjuje pracę modułu fiskalnego i zakończona jest wydrukowaniem raportu dobowego. Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie kas w ciągu siedmiu dni od fiskalizacji należy złożyć wypełniony druk „Zgłoszenie kasy przez podatnika” w urzędzie skarbowym.

4.      Ale ulga…

Ustawodawca przewidział możliwość otrzymania ulgi podatkowej dla wszystkich podatników, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotów przy użyciu kasy fiskalnej. Oznacza to, że jeśli w ramach danej działalności gospodarczej kupujemy urządzenie fiskalne po raz pierwszy, to możemy otrzymać ulgę w wysokości nawet 90% wartości kasy, nie więcej jednak niż 700 zł. Żeby jednak skorzystać z tego przywileju konieczne jest terminowe dopełnienie formalności opisanych powyżej oraz posiadanie dowodu wpłaty całości należności za dane urządzenie. Przedsiębiorcy będący płatnikami VAT, rozliczają ulgę w deklaracji VAT za okres, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie lub za okresy kolejne. Natomiast podatnicy, którzy są zwolnieni z VAT składają „Wniosek o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej” w urzędzie skarbowym razem z wymaganymi załącznikami. Zwrot będzie dokonany na wskazany przez właściciela kasy rachunek bankowy.

5.      Niezły numer (ewidencyjny)

Niedługo po złożeniu stosownych dokumentów dostaniemy pisemną informację z urzędu skarbowego o nadanym numerze ewidencyjnym, który otrzymała nasza kasa fiskalna lub drukarka fiskalna. Obowiązkiem każdego podatnika jest naniesienie otrzymanego numeru na obudowę urządzenia fiskalnego, w taki sposób, aby był on wyraźnie widoczny i trwały. Po wykonaniu tego kroku, możemy przystąpić do użytkowania kasy fiskalnej – oczywiście musi się to odbywać zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *