Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym – w 2015 mechanik musi mieć kasę fiskalną

Posted by on Paź 29, 2014 in Aktualności | 0 comments

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym – w 2015 mechanik musi mieć kasę fiskalną

Zmiany w przepisach zmuszą wielu usługodawców do stosowania kasy fiskalnej od 2015 roku. Nawet Ci przedsiębiorcy, którzy wykazują niskie obroty, będą musieli ewidencjonować sprzedaż na kasie. Nowe rozporządzenie pozbawi praw do zwolnienia z kasy m.in. podatników świadczących usługi w warsztatach samochodowych.

Już niedługo, bo 1 stycznia 2015 roku, wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów. Projekt tego dokumentu został już opracowany – zawarte w nim nowelizacje przepisów dotyczące stosowania kas fiskalnych, będą dotkliwe zwłaszcza dla usługodawców.

Aktualnie większość przedsiębiorców nie musi wdrażać ewidencji na kasie fiskalnej, jeśli obroty ich firm nie przekraczają 20,000 zł netto w skali roku. Przywilej ten zostanie jednak ograniczony – duża część podatników w 2015 roku straci wszelkie prawa do sprzedaży bez kasy.

Prawo do zwolnienia zostanie odebrane między innymi mechanikom, wulkanizatorom czy właścicielom stacji diagnostycznych.

Czy zmienił się dla nich limit zwolnienia?

Zmiany w stosowaniu kas fiskalnych mają związek nie ze zmniejszeniem limitu do zwolnienia podmiotowego, ale z poszerzeniem katalogu wyłączeń. Nowe rozporządzenie poszerzy katalog czynności wyłączonych z jakichkolwiek zwolnień z kas. Na liście znalazły się usługi wykonywane przez mechaników czy wulkanizatorów – co tym samym pozbawia wspomnianych usługodawców prawa do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy. Wynika to z § 4 ust. 1 pkt 2c-e projektowanego dokumentu:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku: (…) 2) świadczenia usług: (…) c) naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania), d) w zakresie wymiany opon lub kół, e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów

Przepisy w praktyce

Zapis ten oznacza w praktyce, że każdy podatnik, który zacznie wykonywać usługi  naprawy pojazdów, wymiany opon lub kół czy usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych lub będzie je kontynuować w 2015 roku – musi wdrożyć ewidencję na kasie fiskalnej.

Masz mały warsztat samochodowy? Wykonujesz niewiele usług? Ani wielkość firmy, ani zakres usług, ani niskie obroty nie będą podstawą do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej przez mechanika.

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym – pomyśl o tym wcześniej

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym będzie obowiązkowa od przyszłego roku. Jeżeli jesteś mechanikiem i właścicielem takiego warsztatu, nie czekaj do ostatniej chwili z wdrożeniem kasy. Rozeznaj się wcześniej w temacie urządzeń fiskalnych, dowiedz się jak prawidłowo rejestrować sprzedaż przy użyciu kasy czy jakie dane powinien zawierać paragon fiskalny. Opanowanie obsługi kasy fiskalnej nie jest niewykonalne – ale zwłaszcza na początku trzeba poświęcić tej sprawie trochę czasu.

Można się spodziewać, że jakiś czas po wejściu w życie nowych regulacji, rozpoczną się kontrole skarbowe, których celem będzie zweryfikowanie zastosowania się do przepisów. Kontrolerzy mogą się pojawić również w warsztatach samochodowych.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *