Kasy fiskalne a nowe limity 2013 – przepis działa wstecz!

Posted by on Sty 8, 2013 in Porady i przepisy | 1 comment

Kasy fiskalne a nowe limity 2013 – przepis działa wstecz!

Zmiana limitów uprawniających do zwolnienia z kasy fiskalnej od 1 stycznia 2013 roku wynosi nie 40.000, lecz 20.000 zł. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż przepis ten obejmuje wszystkich podatników, których obroty przekroczyły 20.000 zł także w roku 2012.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382), które weszły w życie już od 1 stycznia 2013 roku zmniejsza limit obrotu, po którego przekroczeniu podatnik musi zaopatrzyć się w kasę fiskalną. Ponadto zmieni się sposób obliczania limitu dla podatników rozpoczynających działalność, a prawo do zwolnienia podmiotowego utracą szkoły jazdy.

Nowe prawo działa wstecz

Zmniejszenie limitu z 40.000 zł na 20.000 zł jest wynikiem dążenia Ministerstwa Finansów do całkowitej likwidacji wszelkich zwolnień. Wprowadzona nowelizacja jest jednak dość podchwytliwa, gdyż wielu nieświadomych podatników może myśleć, że skoro zmiany weszły w życie od początku 2013 r., to dopiero od tej chwili muszą liczyć, czy nie przekroczyli obrotów 20.000 zł. Niestety nie ma tak dobrze. Limit obrotu został zmniejszony za rok 2012. To niezwykle ważna informacja. Można powiedzieć, że nowy przepis działa wstecz. Przykładowo jeśli w listopadzie nasze przedsiębiorstwo uzyskało ze sprzedaży dla osób fizycznych obrót w wysokości 22.000 zł, a w ciągu całego zeszłego roku wyniósł on zaledwie 23.500 zł może nam się wydawać, iż wciąż nie musimy mieć kasy fiskalnej, a martwić będziemy się dopiero w 2013 r. Takie podejście byłoby błędne i niebezpieczne, ponieważ według nowych przepisów wszyscy podatnicy, którzy w 2012 roku przekroczyli obrót w wysokości 20.000 zł muszą mieć kasy fiskalne od 1 marca 2013 roku.

Nie spóźnij się z kasą

Kolejne niebezpieczeństwo wiąże się ze zbyt późnymi poszukiwaniami kasy fiskalne. Warto znaleźć dobry sklep z kasami na początku roku, najpóźniej z początkiem lutego 2013 r. Kasa fiskalna to nie telewizor i nie wystarczy jej włączyć i pozwolić działać. Obsługi kasy czy drukarki fiskalnej trzeba się nauczyć. Nawet jeśli któryś z naszych pracowników miał już do czynienia z urządzeniem fiskalnym i deklaruje umiejętność poradzenia sobie z kasą pamiętajmy, że każde takie urządzenie jest inne. Warto dać sobie czas, zanim kasa zacznie pracować w trybie fiskalnym, aby spokojnie nauczyć się obsługi metodą prób i błędów. Dla wielu podatników odpowiednim czasem jest jeden miesiąc. Idąc tym tropem, już teraz warto byłoby rozejrzeć się za profesjonalnym serwisem.

Ponadto rozpoczęcie pracy kasy w trybie fiskalnym wymaga dopełnienia pewnych formalności. Musimy odpowiednio wcześniej złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego, umówić się na ewentualne szkolenie z serwisantem, a później na fiskalizację. Liczmy się z tym, że pod koniec lutego i na początku marca serwisy kas fiskalnych będą miały ręce pełne roboty, ponieważ zawsze znajdą się tacy, który wszystko robią na ostatnią chwilę. Zadbajmy o kasę fiskalną wcześniej, a na pewno zdążymy na czas.

One Comment

Join the conversation and post a comment.

1. Daniel

Debilizm – najpierw ustalają jakieś przepisy obowiązujące na dany rok, a potem sru – rozmyślają się. Niedługo babcia z czosnkiem z własnego ogródka sprzedająca na kartonie będzie musiała mieć kasę fiskalną. Pora umierać.