Kasy fiskalne w 2015 – opublikowano nowe rozporządzenie

Posted by on Gru 8, 2014 in Aktualności | 0 comments

Kasy fiskalne w 2015 – opublikowano nowe rozporządzenie

Podatnicy znali projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień, mniej więcej od połowy 2014 roku. Projektowane zmiany nie napawały optymizmem. Ustawodawca zaplanował spore cięcia w zwolnieniach z kas zwłaszcza dla usługodawców. Być może niektórzy z nich liczyli na to, że do zaproponowanego poszerzenia katalogu wyłączeń ostatecznie nie dojdzie. Czy tak się stało? Znamy odpowiedź na to pytanie, ponieważ ostateczna treść rozporządzenia, które wejdzie w życie za niecały miesiąc, została już zatwierdzona i opublikowana.  

Kasy fiskalne w 2015 – nowe rozporządzenie opublikowano

Zaakceptowana i obowiązująca forma rozporządzenia została już podana do wiadomości publicznej. Nie ma wątpliwości, dla kogo kasy fiskalne w 2015 r. będą obligatoryjne, kto straci prawo do dalszej sprzedaży towarów i usług bez ewidencji na urządzeniu rejestrującym, a kto to prawo utrzyma przez kolejne 2 lata.

Nowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zostało opublikowane 7 listopada 2014 w Dz. U. z  pod poz. 1544.

Zawarte w tym akcie prawnym regulacje dotyczące stosowania kas fiskalnych, będą obowiązywały podatników od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.

Podobnie jak poprzednie rozporządzenie z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących; Dz. U. z 2012 r. poz. 1382, również i ten dokument Ministra, określa zakres podmiotowych i przedmiotowych zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu urządzeń fiskalnych. Wymienia czynności, które zostały z tych zwolnień całkowicie wyłączone i będą objęte bezwzględnym obowiązkiem rejestrowania ich na urządzeniach fiskalnych – kasach lub drukarkach.

Kasy fiskalne w 2015 – wersja opublikowana inna niż projektowana!

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, musi koniecznie zapoznać się z nowymi przepisami!

Nie miałeś jeszcze okazji czytać projektu rozporządzenia? Nie wiesz nic o ostatecznie opublikowanych zmianach w zwolnieniach z kas fiskalnych? To już naprawdę ostatni dzwonek, by nadrobić te zaległości.

Nowe przepisy w sprawie kas zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku – a więc za niecały miesiąc!

Rozporządzenie Ministra Finansów aktualne w 2015 i 2016 roku naprawdę bardzo ograniczyło zakres stosowania zwolnień z kas fiskalnych. Kilka dużych grup usługodawców całkowicie straci przywilej sprzedaży bez kasy. Dlaczego? Ponieważ czynności przez nich wykonywane, znalazły się w poszerzonym katalogu wyłączeń ze zwolnień.

Szacuje się, że w związku z nowymi przepisami Ministerstwa, kasy fiskalne w 2015 roku będzie musiało kupić jakieś 100 tys. podatników!

Lepiej sprawdzić, czy znajdziemy się wśród nich, czy też należymy do szczęśliwców, których dotyczy prawo do zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku. Jeśli i Twoje usługi pojawiły się w katalogu wyłączeń, to na zakup kasy fiskalnej zostało Ci naprawdę niewiele czasu. Jeżeli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło kasy fiskalne – zobaczysz mnóstwo propozycji. Kasy fiskalne Posnet, kasy Elzab, Novitus, Innova – naprawdę będziesz zdziwiony, jak duży jest wybór urządzeń i ile czasu trzeba poświęcić na zakup i załatwienie wszystkich formalności związanych z wprowadzeniem kasy w Twojej firmie. Oczywiście to wszystko jest do zrobienia – ale jeżeli chcemy to zrobić z głową i w odpowiednim terminie, lepiej zabrać się za zakup kasy fiskalnej, jak najwcześniej.

A może przeglądałeś już projektowaną wersję rozporządzenia w sprawie zwolnień, z lipca 2014 roku?

To świetnie, ale radzimy Ci, abyś zapoznał się również z wersją opublikowaną. Dlaczego? Opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów zawiera pewną ilość drobnych, ale bardzo istotnych modyfikacji. To poprawki o charakterze doprecyzowującym – ale wbrew pozorom mogą mieć duże znaczenie.

Chcesz się dowiedzieć, czy i Ciebie czeka zakup kasy fiskalnej w 2015 roku? A może ciekawi Cię, czym różni się ostateczna wersja nowego rozporządzenia od wersji projektowanej z lipca 22014 roku?

W takim razie przeczytaj artykuł Kto musi mieć kasę fiskalną w 2015 i 2016 roku? 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *