Kto musi mieć kasę fiskalną w 2015 i 2016?

Posted by on Gru 15, 2014 in Aktualności | 0 comments

Kto musi mieć kasę fiskalną w 2015 i 2016?

Opublikowane w listopadzie nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku. W związku ze zmianą przepisów, które wprowadzi, szacuje się, że kasy fiskalne w 2015 roku kupią dziesiątki tysięcy podatników! Sprawdź, czy Ty również należysz do tych szczęśliwców. Przeczytaj, kto musi mieć kasę fiskalną w 2015 i 2016 roku oraz jak ustawodawca zmodyfikował lipcowy projekt rozporządzenia. Czasu na zapoznanie się z nowościami nie zostało dużo. Za ok. dwa tygodnie nowy akt prawny zacznie obowiązywać podatników.

Kto musi mieć kasę fiskalną w 2015 i 2016?

Wielu podatników chce znać odpowiedź na to pytanie. Ma ona związek z kwestią zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych oraz z tzw. katalogiem czynności wyłączonych. Obie te sprawy regulują zapisy nowego rozporządzenia.

Z zasady każdy podatnik, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, powinien ewidencjonować obrót i kwotę podatku od tej sprzedaży za pomocą urządzenia fiskalnego. Ale na mocy tej ustawy Minister Finansów ma również prawo do wprowadzania czasowych zwolnień z tego obowiązku. Jak na razie korzysta z tego prawa na rzecz podatników. Nie da się jednak nie zauważyć, że zwolnienia stosowane są dla coraz węższej grupy podatników. W latach 2015 i 2016 ta tendencja się utrzyma. Nowe rozporządzenie Ministra Finansów dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień, po raz kolejny zawęży grupę podatników, którzy po 1 stycznia 2015 roku będą mogli cieszyć się z przywileju sprzedaży bez kasy. Ustawodawca poszerzy bowiem katalog czynności wyłączonych ze zwolnień w 2015 i 2016 roku.

Katalog czynności wyłączonych ze zwolnień w 2015 i 2016 roku – więcej pozycji, więcej kas fiskalnych po nowym roku

Dla wybranych przez ustawodawcę czynności zwolnienia z kas fiskalnych nie mają zastosowania – i to bez względu na wysokość rocznego obrotu firmy,  na sposób dokonywania zapłaty czy jakiekolwiek inne czynniki. Czynności pozbawione wszelkich zwolnień zawarte są w tzw. katalogu wyłączeń. Katalog wyłączeń obowiązywał w latach 2013 i 2014 – nie zmieni się to po 1 stycznia 2015 roku (choć zmieniła się jego „zwartość”). Oznacza to, iż każdy podatnik, który wykona choć jedną czynność z listy wyłączeń, będzie zobligowany do ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy lub drukarki fiskalnej.

Katalog ten znajdujemy w § 4 nowego rozporządzenia, które wejdzie w życie z początkiem stycznia 2015 roku i będzie obowiązywać w latach 2015-2016. 

Nowy katalog wyłączeń ze zwolnień to bardzo ważna zmiana w stosowaniu kas fiskalnych – wchodzącą w życie od 1 stycznia 2015 roku! Koniecznie się z nią zapoznaj!

Poza czynnościami, które w poprzednich latach pozbawione były zwolnień, na liście wyłączeń znalazły się nowe usługi  oraz towary. Pozycje te wymieniliśmy poniżej. Zostały one całkowicie wyłączone z jakichkolwiek zwolnień z kas fiskalnych. Chociaż wcześniej podatnicy zajmujący się ich sprzedażą mogli nie martwić się o kasę, jeśli pilnowali limitu do zwolnienia podmiotowego. Ich sytuacja się zmieniła. Bez względu na wartość obrotu, sposób sprzedaży czy ilość wykonanych usług – przedsiębiorca będzie zobowiązany do ewidencjonowania ich z użyciem kasy fiskalnej od 1 stycznia 2015 roku. W § 4 nowego rozporządzenia obowiązującego w latach 2015-2016 czytamy bowiem, że:

Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

1) dostawy:

(…)

o) perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów 

2) świadczenia usług:

(…)

c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

g) prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,

h) doradztwa podatkowego,

i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:

– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz

– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),

j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

 

WAŻNE! Lista czynności wyłączonych ze zwolnień zawarta w opublikowanej wersji rozporządzenia różni się od wersji projektowanej!

Zapoznałeś się z projektem rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z 22 lipca 2014 r.? To świetnie. Ale dobrze, byś zapoznał się też wersją ostateczną tego aktu prawnego. Dlaczego?  Ponieważ ostateczna, opublikowana lista czynności dopisanych do katalogu wyłączeń, różni się nieco od wykazu z wersji projektowanej. Oto zmiany, które wprowadzono.

Katalog czynności wyłączonych ze zwolnień w 2015 i 2016 roku  – jak się zmienił?

Lit. c –„pojazdów samochodowych, motocykli i motorowerów” zostało zastąpione przez „pojazdów silnikowych oraz motorowerów”;

Lit. d – tu dodano fragment: „dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów”;

Lit. g – brzmienie tego przepisu zmieniło się całkowicie! Wyrażenie „prawnych (w tym w zakresie doradztwa podatkowego), z wyjątkiem usług notariuszy w zakresie objętych wpisem do repertorium A i P” zastąpiono sformułowaniem: „prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzeni”. Natomiast „usługi doradztwa podatkowego” wyodrębniono jako oddzielną grupę czynności (znalazła się ona w lit. h tego rozporządzenia);

Lit. i – tu doprecyzowano sformułowanie „usług gastronomicznych, z wyjątkiem usług świadczonych na pokładach samolotów oraz w sposób określony w poz. 43 załącznika do rozporządzenia” zastąpiono je bowiem słowami:

„związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:

– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz

– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)”;

 

Być może zmiany te wydają Ci się raczej kosmetyczne, ale gdyby się przyjrzeć, to niektóre są naprawdę istotne. Nowe pozycje, które zawiera katalog czynności wyłączonych ze zwolnień w 2015 i 2016, sformułowano dużo precyzyjniej, w porównaniu z pierwotną wersją z 22 lipca 2014 r.

Po wejściu w życie nowego rozporządzenia, wykonanie tylko jednej usługi lub sprzedaż pojedynczego towaru ze zaktualizowanej listy wyłączeń, będzie skutkowało koniecznością ewidencji na kasie fiskalnej w 2015 i 2016 roku! Usługi, które poszerzyły katalog czynności wyłączonych, są bowiem objęte obowiązkową ewidencją na urządzeniu rejestrującym.

Odnalazłeś na liście wyłączeń świadczone przez siebie usługi? Zastanawiasz się być może, jak się teraz odnaleźć w temacie kasy? Kasy fiskalne Posnet, Elzab, Innova, Novitus – którą wybrać? Mobilna kasa fiskalna, kasa stacjonarna, mała czy duża, która będzie lepsza dla mojej firmy? A może lepsza byłaby drukarka fiskalna? Jakie formalności wiążą się ze stosowaniem kasy? Gdzie kupię kasy fiskalne? Warszawa czy inne duże miasta mają mnóstwo serwisów kas, w których możesz znaleźć odpowiednie urządzenie fiskalne. A jeśli nie mieszkasz blisko większego miasta czy stolicy – istnieje opcja zakupu kasy lub drukarki przez Internet. Nie wpadaj w panikę. Kasa fiskalna to nie jest coś, z czym nie można sobie poradzić i to samodzielnie. Na tej stronie będziemy sukcesywnie zamieszczać artykuły poradnikowe, po to, by pomóc Ci w dobrym wyborze kasy lub drukarki fiskalnej dla siebie.

Rzeczą, którą warto ustalić, zanim zabierzemy się za zakup konkretnego urządzenia, jest termin wprowadzenia kasy fiskalnej. Od kiedy trzeba mieć kasę fiskalną w 2015 roku? To ważne pytanie – a odpowiedź na nie, nie jest taka oczywista. W niektórych przypadkach kasę trzeba wprowadzić od pierwszej sprzedaży,  w innych – ustawodawca przewidział dwumiesięczny okres na rozpoczęcie sprzedaży z kasą.

Wiesz już, że od 1 stycznia 2015 roku utracisz prawo do sprzedaży bez kasy? Teraz dowiedz się od kiedy trzeba mieć kasę fiskalną w 2015 roku?

WAŻNE! Poszerzona lista wyłączeń ze zwolnień to nie jedyna ważna zmiana, która wejdzie w życie od przyszłego roku, wraz z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów. Wśród pozostałych ważnych nowelizacji, można wymienić choćby dwie:

  • Likwidacja zwolnienia dla niewielkiej liczby usług
  • Zmiana sposobu liczenia obrotu do zwolnienia

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, jakie są inne zmiany w stosowaniu kas fiskalnych w 2015 i 2016 roku – przeczytaj wzmianki o nich na naszej stronie.

 O likwidacji zwolnienia dla małej liczby usług dowiesz się z artykułu

Kasy fiskalne w 2015 i 2016 – Likwidacja zwolnienia dla niewielkiej liczby usług

O tym, czego nie wliczymy do obrotu do zwolnienia podmiotowego od 1 stycznia 2015 roku, przeczytasz w artykule

Kasy fiskalne w 2015 i 2016 roku – Zmiana sposobu liczenia obrotu do zwolnienia

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *