Sprzedaż sezonowa – jaką kasę wybrać?

Posted by on Lip 16, 2014 in Porady i przepisy | 0 comments

Sprzedaż sezonowa – jaką kasę wybrać?

Lato w pełni, pogoda sprzyja – nie tylko urlopom, ale również sezonowym biznesom. Czy przedsiębiorca sezonowy musi mieć kasę fiskalną? Jeśli tak – jaka kasa dla sprzedaży sezonowej będzie najlepsza?

Każdego roku wielu przedsiębiorców liczy na sezonowy zarobek. Na ulicznych stoiskach, targowiskach i straganach proponują odzież, sprzęt sportowy, pamiątki czy lody, napoje, przekąski. Wydawać by się mogło, że sprzedaż na stosunkowo niewielką skalę, bo przez 2 czy 3 miesiące w roku nie skutkuje obowiązkiem uruchomienia kasy fiskalnej. A jednak przepisy mówią inaczej.

Sprzedaż sezonowa a obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Przedsiębiorca sezonowy ma takie same zobowiązania jak ten, który prowadzi sprzedaż całoroczną. Musi zarejestrować firmę, płacić składki i podatki, dotyczy go również obowiązek posiadania kasy fiskalnej jeżeli obroty firmy przekroczą ustalone w ustawie limity. Jeżeli więc w trakcie twojej nowo założonej lub wznowionej działalności okazałoby się, że osiągnąłeś wymagany pułap – to koniecznie musisz się wyposażyć w urządzenie fiskalne.

Jaka kasa dla sprzedaży sezonowej będzie najlepsza?

Na wybór urządzenia fiskalnego dla sprzedaży sezonowej wpływ mają m.in. dwie sprawy: czas sprzedaży i w związku z tym ilość rejestrowanych transakcji oraz specyfika pracy sezonowej. Jeśli chodzi o pierwszy czynnik – to kwestia jest oczywista nasze urządzenie będzie pracować 2 lub 3 miesiące, a nie cały rok. Zarejestrowanych transakcji będzie najpewniej mniej niż przy sprzedaży całorocznej – nie ma więc potrzeby wyposażać się w skomplikowaną i dużą kasę lub drukarkę fiskalną. Takie urządzenie byłoby w naszej sytuacji po prostu niepraktyczne. Ma to tez związek z drugim czynnikiem. Sprzedaż sezonowa prowadzona jest często na otwartej przestrzeni lub jedynie pod częściowym zadaszeniem. Miejscem pracy sezonowego przedsiębiorcy jest targ, bazar, ulica, plaża, wiata ze sprzętem sportowym, parking, czy samochód. Upał, deszcz, w sezonie zimowym śnieg, piasek czy kurz – to codzienność w sprzedaży sezonowej. Kasa fiskalna dla tego typu działalności musi być praktyczna i odpowiadać takim okolicznościom.

Dlatego dla wielu przedsiębiorców sezonowych istotne są takie cechy, jak:

  • Odpowiednia waga i wymiary
  • Wytrzymała obudowa
  • Dobrej jakości wyświetlacz
  • Wydajny akumulator wewnętrzny
  • Przydatne akcesoria

Jakie konkretnie parametry warto wziąć pod uwagę? Jaki wyświetlacz będzie najlepszy? Które modele kas dostępne na rynku polskim można polecić dla sprzedaży sezonowej? Przeczytaj o tym w kolejnym artykule.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *