W 2015 kasy fiskalne u dentysty, fryzjera i mechanika samochodowego

Posted by on Sie 19, 2014 in Aktualności | 0 comments

W 2015 kasy fiskalne u dentysty, fryzjera i mechanika samochodowego

Masz salon fryzjerski lub kosmetyczny? Warsztat samochodowy? Świadczysz usługi gastronomiczne? A może jesteś stomatologiem? Nie masz kasy fiskalnej? Najprawdopodobniej w 2015 roku będziesz musiał ją mieć i to bez względu na wysokość twojego rocznego obrotu.

Ministerstwo Finansów podało oficjalną informację w kwestii projektowanego rozporządzenia, które może wejść w życie 1 stycznia 2015 roku. Jeżeli tak się stanie – to z nowym rokiem wielu usługodawców czekają naprawdę istotne zmiany, jeśli chodzi o obowiązek posiadania kasy rejestrującej. Z końcem tego roku przestanie bowiem obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ((Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). Nowy dokument, który zastąpi aktualne jeszcze regulacje zawiera zapisy, zgodnie z którymi kilka grup usługodawców straci prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy. Przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie musieli mieć urządzenia fiskalnego, jeśli nie przekroczyli limitu 20,000zł netto rocznego obrotu, utracą ten przywilej.

Co to oznacza? Przede wszystkim, że w 2015 kasy fiskalne będą musiały pojawić  w u nich firmie od samego początku działalności, a nie dopiero po przekroczeniu limitu, w którymś momencie jej funkcjonowania. Przepisy zobowiążą usługodawców do ewidencji transakcji na urządzeniach fiskalnych i drukowania paragonów dla klientów – już na starcie, od wykonania pierwszej czynności.

Kto będzie musiał mieć kasy fiskalne?

Jeśli wspomniany projekt rozporządzenia zostanie zatwierdzony i wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku, to najpóźniej od 1 marca ewidencję sprzedaży z użyciem kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej będą musieli rozpocząć: prawnicy, lekarze, stomatolodzy, właściciele warsztatów samochodowych i stacji diagnostycznych, fryzjerzy, kosmetyczki, osoby świadczące usługi gastronomiczne oraz osoby zajmujące się dostawą perfum i wód toaletowych.

Zmiany bolesne, ale konieczne

Jak resort finansów uzasadnia wprowadzenie planowanych modyfikacje w prawie? Zmiany przepisów tłumaczone są koniecznością uszczelnienia systemu podatkowego i zapobiegania unikaniu opodatkowania oraz zaniżania obrotów przez przedsiębiorców. Około 125 mln złotych wpływów podatkowych w skali całego roku spodziewa się projektodawca. To pieniądze, które państwo traci ze względu na nieuczciwe prowadzenie działalności w tak zwanej szarej strefie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *