WŁASNA FIRMA – CZY JEST SIĘ CZEGO OBAWIAĆ?

Posted by on Cze 29, 2014 in Zakładanie firmy | 1 comment

WŁASNA FIRMA – CZY JEST SIĘ CZEGO OBAWIAĆ?

Jeżeli masz wiele świetnych pomysłów, ale też wiele obaw w kwestii zakładania firmy – musisz wiedzieć, że nie jesteś sam. Czego inni Polacy obawiają się najbardziej w otwieraniu biznesu? Czy te obawy są uzasadnione?

Według obiegowej opinii mieszkańcy naszego kraju mają ciekawe pomysły na własną firmę, są przedsiębiorczy i kreatywni. Młodzi i wykształceni Polacy stanowią doskonały potencjał – niestety często jest on niewykorzystywany.

DLACZEGO BOIMY SIĘ ZAKŁADAĆ FIRMY?

Formalności

Jedną z barier jest mała wiedza na temat formalnych aspektów zakładania działalności. Zdobywanie wiadomości na temat formalności i całego procesu otwierania firmy, jest postrzegane jako uciążliwe i trudne. Wizja wypełniania papierów, zgłoszeń, wizyty w urzędach paraliżują na wstępie. Mamy dobry pomysł, ale na tym się kończy – nie mamy informacji jak go „formalnie” zrealizować i nie bardzo chcemy się szkolić w tym zakresie.

Porażki

Druga przeszkoda to obawa przed biznesową porażką. Boimy się ponieść klęskę, dlatego często nie podejmujemy ryzyka. I znowu koncepcja jest świetna, ale obraz wyrzuconych w błoto pieniędzy, poniesionych kosztów i straty czasu, powstrzymuje wielu młodych przed startem w biznesie.

Podatki i składki

To co nas przeraża najbardziej to jednak podatki i obowiązkowe składki. Wysokość podatków i system ich naliczania, to najczęściej wymieniany czynnik-bariera, która odstrasza nas przed otworzeniem firmy. Zbyt wysokie są też obowiązkowe składki ZUS – młody przedsiębiorca wie, że na zysk trzeba będzie poczekać, a składki płacić od samego początku, niezależnie od tego, czy nasza firma generuje przychód, czy jeszcze nie.

Koszty

Nieraz własna firma już na początku wymaga zatrudnienia kilku ludzi do pracy. Trzeba im zapłacić i trzeba pokryć rozmaite pozapłacowe koszty – podatki i składki. Każdego miesiąca, za każdego pracownika, również od momentu założenia firmy, a nie od chwili, gdy zaczniemy faktycznie zarabiać.

To jeszcze nie wszystko

Nawet jeśli jakoś przebrnęliśmy przez formalności związane z zakładaniem firmy, u potencjalnych przedsiębiorców, którzy chcieliby mieć własną firmę, pojawiają się obawy na myśl o procedurach na kolejnych etapach jej prowadzenia. Biurokracja,strach, że pominiemy jakiś dokument, nie dopełnimy wszystkiego, jak trzeba (i będziemy za to płacić), kontrole, wizyty w urzędach, kasa fiskalna, rejestracja VAT, nieustanne zmiany w przepisach podatkowych, wymagania Sanepidu… no listę można wydłużać bez końca.

Przy tym wszystkim, a szczególnie przy wstępnym kosztorysie koniecznych inwestycji, przerażający jest brak finansów na start firmy. Często dostęp do pozyskania środku na początku działalności, jest też dość ograniczony, więc jeśli nie mamy bogatego wujka albo nie załapiemy się na unijny program dla startupów – z możliwościami inwestycji i zabezpieczenia może być różnie.

WŁASNA FIRMA – ZALETY

Nasz przedsiębiorczy i kreatywny Polak staje przed dylematem: Z jednej strony ma obawy – listę przeszkód i wyzwań, ale z drugiej wydaje mu się atrakcyjna praca dla siebie, a nie dla kogoś.

Czego oczekujemy, myśląc o zakładaniu firmy? Możliwości wdrażania własnych pomysłów. Szansy na samorealizację, rozwój i sukces zawodowy. Myślimy też o powrocie na rynek pracy po długiej przerwie np. związanej z urlopem wychowawczym. Kusi nas perspektywa łatwiejszego łączenia życia rodzinnego z życiem zawodowym. W końcu oczekujemy niezależności czasowej i finansowej od pracodawcy, większych dochodach. Niektórym marzy się pierwszy milion.

WŁASNA FIRMA – CZY NAPRAWDĘ JEST SIĘ CZEGO OBAWIAĆ?

Nie oszukujmy się wymienione obawy nie są wyssane z palca – warunki do zakładania firmy w Polsce nie są idealne. Ale nie warto się zniechęcać i snuć na wyrost mroczne wizje piętrzących się trudności i porażek. Wiele opisanych problemów np. te formalne czy nawet podatkowe, to nie są przeszkody nie do pokonania. Własna firma to zawsze pewne ryzyko, które trzeba wkalkulować w to przedsięwzięcie. Ale kto nie zaryzykuje, nie osiągnie też sukcesu. Mnóstwo Polaków ciągle podejmuje to ryzyko i prowadzi działalność z większym lub mniejszym powodzeniem.

Oczywiście powodzenie w prowadzeniu firmy to suma rozmaitych składowych. Koncept, plan biznesowy, analiza rynku, popyt na usługi czy produkty, które chcemy zaproponować, różne działania marketingowe, nasze umiejętności, wykształcenie, ale też determinacja i wysiłek, który włożymy na każdym etapie działalności.

Jeżeli więc i Ty masz świetny pomysł, jesteś kreatywny i przedsiębiorczy, masz też zarys firmy w głowie, pewną orientację w formalnościach i pomysł na dofinansowanie: pomyśl o tym na poważnie.

Pamiętaj, że na start firmy musi być tez dobry moment – jeżeli znalazłeś jakąś niszę na rynku i to jest najlepsza chwila na jej wypełnienie, nie czekaj dłużej, bo ten czas może się nie powtórzyć – a dobry pomysł zmarnować.

One Comment

Join the conversation and post a comment.

1. gostek

Zdecydowanie ZUS jest zabójczy